TIIBETI RAVITSEMISED

Tiibeti Traditsiooniline meditsiin (TTM) on üks vanimaid katkematu järjepidevusena praktiseeritavaid meditsiinisüsteeme maailmas, mille vanus on u 3900 aastat.

Kui lääne medistiin tegeleb haiguse tagajärgedega, siis tiibeti meditsiin tegeleb haiguste põhjustega. Põhiline erinevus Tiibeti ja Lääne lähenemises meditsiinile seisneb selles, et Tiibetis on alati pööratud esmatähelepanu keha energiasüsteemile, alles seejärel füüsilisele aspektile.

Kogu ravi juures on aluseks teatud tüübiga seotud omadused, erinevad kehaenergiad (lung ehk tuul, tripa ehk sapp ja peken ehk lima). Inimeses on need kõik kolm kehaenergiat olemas. Neid kolme põhienergiat võib mõista kui kehas toimuvaid füsioloogilisi ja biokeemilisi protsesse ning nende võimalikult tasakaalus hoidmine tähendabki head tervist. Lisaks arvestatakse Tiibeti traditsioonilises meditsiinis ka viie ürgolluse ehk elemendiga (ruum, õhk, tuli, vesi, maa), mis on aluseks Tiibeti kosmoloogiale.

Tiibeti traditsiooniline meditsiin näeb esmaste haiguste tekkepõhjustena inimese emotsionaalset seisundit või siis meelemürgistusi: lung’il on iha ja kiindumus, tripa’l viha, raev, pahameel, ja peken’il apaatia, kitsarinnalisus, mugavus need omadused, mis viivad tasakaalust välja.   Teisesed põhjused, mis haiguse enamasti vallandavad, on aastaaegade ehk kliima mõjutused, provokatiivsed negatiivsed energiad (vaimolendid), vale toitumine ja vale eluviis või keskkond. Igaüks saab ise väga palju ka enda heaks teha elades teadlikumalt.

TTM hõlmab teadmisi anatoomia, füsioloogia, embrüoloogia, patoloogia, diagnostika ja terapeutika vallast, kaasaarvatud lai ravimtaimede farmakopöa ning suures valikus välispidiseid teraapiaid.

Välispidistest teraapiatest saab abi lihasvalude, liigesehädade, külmetuse, kõrge vererõhu, nõrga immuunsüsteemi, peavalu, ainevahetushäirete, vereringehäirete, jääkainete kogunemisel organismis, vaimse väsimuse, kurnatuse, depressiooni, unetuse jpt. põhjuste puhul. Keha mõjutamine sooja õliga sobib hästi ka meie niiskes ja külmas kliimas haiguste ennetamiseks ja raviks.

Need on sügava toimega protseduurid. Kasutatakse erinevaid õlisid ja iidseid tiibeti tehnikaid, olenevalt vaevustest. Eesmärgiks on viia organism tasakaalu.

Tiibeti õliga ravimassaaž KuNye on üks osa Tiibeti traditsioonilisest meditsiinist.  Keha mõjutatakse sooja õliga, töödeldakse probleemseid punkte, sooni, lihaseid, kõõluseid ja kanaleid. Kasutatakse erinevaid õlisid ja tehnikaid olenevalt vaevustest ning patsiendi keha- ja meeletüübist. Kõike kombineeritakse vajadusel tiibeti kuppudega, kuumade või külmade kompressidega või energeetiliste ravivõtetega.

Tiibeti kuputeraapia MeBum vähendab lihaspingeid ja valusid, soodustab vere ja energia liikumist kanalites, parandab ainevahetusprotsesse, siseorganite tööd ja verevarustust, soodustab toksiinide ja jääkainete eemaldumist, parandab homonaalset tasakaalu, tõstab immuunsüsteemi võimekust antud piirkonnas, puhastab poore ja nahka, tõstab naha regeneratsioonivõimet, parandab naha funktsionaalset aktiivsust ning eemaldab väliseid haigusetekitajaid. Hästi aitab külmetus- ja hingamisteede haiguste puhul. Peamiselt kasutatakse tiibeti vaskkuppe, vase omaduse tõttu imada ja välja tõmmata negatiivset energiat, kuid vajadusel ka klaaskuppe. Kasutatakse nii kuivi, kui märgi kuppe. Kupu mõju on sügavam tavalisest massaažist.

Kuumutusteraapia MeTza ja teiste vahenditega. Moxa on üks iidsemaid teraapiaid üldse. Moxa kasutab kuumuse raviomadusi, millega kuumutatakse punkte või probleemset piirkonda. Tehakse vastavalt vajadusele kas otse nahale või eemalt hõõguva ravimtaime koonusega. Tule energia parandab vere ja energia ringlemist, kõrvaldab energeetilisi blokke ja parandab üldist keha energiataset. Seda kasutatakse valu (valu on alati põhjustatud takistatud energiatest) ja patoloogiate puhul, mis on mõjutanud siseorganeid. Teraapia parandab ka rasket või aeglast seedimist, rahustab vaimseid ja emotsionaalseid häireid, aitab liigesepõletiku korral ja vähendab külmatunnet.

Tiibeti teraapia  rotangkeppidega JukChö on väga iidne ravivõte, mida on läbi aja kasutanud tiibeti joogid ja šamaanid. Seda teraapiat tehakse keha punktidel kerge koputusena, mis täidab nö. energia puudusest tekkinud tühimikud ja taastab energia loomuliku liikumise, avab energiakanaleid. Aitab väga tõhusalt ka lihaste ja liigesesidemete jäikuse korral.

Tiibeti õliteraapia Horme tegemiseks kasutatkse puuvillasest riidest palle ravimtaimedega, mida kastetakse kuuma õli sisse ning seejärel mõjutatakse kehal teatud punkte. See on väga vana teraapia, mis arvatakse pärinevat Mongooliast. See teraapia on rahustava ja lõdvestava toimega. Kasutatakse vaimse tasakaalutuse, liigsete mõtete, operatsioonijärgse nõrkuse, sünnituse järgselt, jõuetuse, unetuse, depressiooni, ärevuse, minestamise ja šoki korral.

Šamaan
error: Content is protected !!