ŠAMANISM, PÕLISRAHVAS, LOODUSUSK VÕI MAAUSK?

Šamanism, loodusrahvas, põlisrahvas, maausk… Justkui erinev aga siiski sama. Oleme ju kõik loodusega üks ja sellega seotud. Kõik looduses on ju hingestatud ja elav ja oleme osanud minevikus väga palju loodusega suhelda, tervendada läbi looduse, loodusest abi otsida, kivide väge kasutada, maa, vee, tule ja tuulega kooskõneleda ja neid vallata. Põlisrahvas oskab kasutada loodust ja tema ande mõistlikult ja enda tarvis täpselt nii palju kui vaja. Ta austab oma toidulauda, teeb palve ning taia ja teab, et peagi tärkab toiduks või kehakatteks tarbitu uuele elule.

Põlisrahvas teab kui tähtis on hoida tasakaalu maailmas, iseendas, looduses, tegudes, oma mõtetes ja sõnades. Ta teab mis on põhjus ja mis on tagajärg. Ta oskab ja julgeb vastutada oma tegude eest ja muidugi sõnade eest, sest sõnades ja tegudes on ju vägi. Ning väega ei mängita.

Põlisrahvas austab oma esivanemaid ja nendelt päritud traditsiooni. On need siis šamanistlikud, maausulised või muu loodus- ja põlisrahvaga seotud. Esivanemate traditsiooni kuuluvad tavaliselt tervendused, käsitööoskused, jutuvestmised, teadmised, pärimuslikud tähtpäevad, pööripäevad, rituaalid, kombed ja taiad jne. See ongi pärimuslik ja šamanistlik eluviis. Põlisrahva eluviis.

Kui sa mõtled igapäevaselt, miks sul on ärevus, depressioon, pinged kehas, puudub keskendumisvõime, sa ei suuda teha üht asja kuigi kaua, eksistentsiaalsed probleemid, unehäired, viha, segadus hinges, ei leia oma kohta elus jne. Siis usu mind, sa oled suure tõenäosusega kaotanud sideme loodusega ja oma juurtega. Sa oled „ära“.

Kas seda saab taastada? Jah, kindlasti saab. Alusta kasvõi väikestest asjadest. Astu hommikul uksest välja, seisata hetkeks ja vaata, kes või mis on sinu ümber. Loo see sild ja side. Vaata milline on taevas, milline on maapind. Puuduta maapinda. Isegi kui asud linnas. Ja siis juba sammhaaval edasi. Õpi tänama väikeste asjade eest, mis on sinu ümber, sinu toidulaual. Alusta väikestest igapäeva rituaalidest, ühenduse loomisest. Ja astu välja massipsühhoosist, hakka ise mõtlema, ise tundma, ise vastutama.

Kui vajad abi ära häbene seda küsida. Sinu ümber on kindlasti neid kes oskavad sind aidata tagasi, loodusele lähemale, looduse sisse, juurte juurde. Ühendusse maaga. Ürgsusesse…

Mana Ailana Kam

ABOUT AUTHOR

NO COMMENTS

Comments are closed.

error: Content is protected !!