TOITUMIS- JA ELUVIISISOOVITUSI SÜGISEKS

Me saame õigete toitumis- ja eluviisidega muuta jahedat ja pimedat aega kergemaks olles ise terved ja rõõmsad.
Pakun teile mõningaid näpunäiteid Tiibeti Traditsioonilisest meditsiinist, mis sobib väga hästi ka eestlasele, põlised loodusrahvad mõlemad.

Toitu, mida iga päev tarbime saab kasutada arukalt ja maitsvalt, oluline on säilitada tasakaal oma kehas. Kas tegemist on mahetoiduga või mitte, oluline on, et toit õigustab oma eesmärki elu toitva ainena, see tähendab toit mis on elu ja energiat täis ning eluks vajalik – mis pole lihtsalt kõhutäide.
Tiibeti meditsiin ei eita sugugi loomseid saadusi, nagu liha, munad või jne. Teatavates vajakajäämistes on nendel toiduainetel selgelt elutoetavad omadused. Eelistada tuleks võimalusel kohalikke tooteid, siis on keha kohanenud vastavate keskkonnatingimustega.

Iga haiguse puhul tuleb meeles pidada, et ravi on tulemuslik ainult siis kui samaaegselt korrigeeritakse toitumist ja oma eluviisi. Ma usun, et võib isegi väita – ilma teatud toitumisreeglitest kinnipidamata on võimatu säilitada head tervist või saada terveks.

Põhiliselt tuleks meeles pidada, et päikeseenergia kahaneb alates suvisest pööripäevast kuni talvise pööripäevani ja seega domineerib praegu kuuenergia. Selle aja jooksul kehaenergiat põhiliselt kogutakse. Praegu peaks kasutama rohkem magusa, kibeda ja kootava (parkuva) omadusega maitseid. Hästi sobivad näiteks artišok, tatar, oder, mais, kala, kaunviljad (eriti läätsed), aprikoosid, ploomid, arooniad, peet, kurk, sealiha, värske või, pett, ingver, piim.

Töötlemata (tuttavalt talunikult) lehmapiim on kuumutatuna väga hea hingamisteede ja kopsuhaiguste raviks, vanade infektsioonhaiguste puhul. Piim annab mõistusele selgust ja teravust. Tagab pikaealisuse, mõjub hästi nahale ja väljanägemisele.

Soovitused toitumiseks:

  • ärge sööge külma toitu ja jooge külmi jooke – tekib raske aktiivne jõud, mis võib viia seedehäireteni, külm toit ja jook on heaks kasvupinnaks erinevatele bakteritele. Toitu peaks kindlasti enne soojendama. Jäätise puhul on hea raputada peale kaneeli – aitab taastada seedekuumust.
  • happelisi toite ei tohiks süüa liiga tihti – hapendatud kurgid, köögiviljad jne. Happelised toidud suures koguses ründavad keha koostisosi ja tekib haigus. Eriti nahaprobleemiga inimesed peaks hoiduma happelisest toidust.
  • toorest toitu (rohelised lehtedega aedviljad) mõõdukalt – see soovitus on peamiselt nõrga seedetegevusega inimestele. Tooreid aedvilju, lehtsalatit on raske organismis lõhustada. Kui tahate süüa toorest lehtsalatit, tuleks seda teha enne peatoidu söömist. Lehtsalat ei seedu täielikult ja põhjustab käärimist, see aga koormab kogu ainevahetust, eriti maksa.
    Dalai-Laama isiklik arst Tenzin Tšödrak on rääkinud, et üleliigne toortoidu söömine kasvatab kehas ülemäärast lima (peken), mis võib põhjustada vere rasvasisalduse tõusu ja see omakorda südamehaigusi.
  • jooge õigeid vedelikke – parim on alati puhas vesi või taimetee. Õige all mõeldakse vastavalt teie tüübile, eale, eluviisile sobivat. Vedelikud on hädavajalikud maitsetest arusaamiseks ja seedeprotsessis. Vedelik puhastab kudesid toksiinidest ja soodustab soole tegevust. Ei tasu juua külma jooki vahetult enne sööki, söögi ajal ja kohe peale sööki. Peaks jooma natuke aega pärast sööki, kuid mitte külma.

Sügisel ajal võiks kodus võiks piserdada õhku vee ja valge sandlipuu või kampri segu või põletada sellist segu aroomiõlina. Sellised aroomid tasakaalustavad ja rahustavad meelt.

Et olla terve, tasakaalus ja energiline – tuleb magada õigel ajal ja piisavalt. Soovitatavalt 8 tundi. Magades toimub keha taaskäivitamine. Päevased muljed, pinged ja kogemused vabanevad. Meie meel laseb kõik vabaks ja korrigeerib. Vähene uni viib ka kiiremini keha vananemiseni. Päeval ei ole hea magada, välja arvatud juhul kui on eelnevalt keha olnud kurnatud, kui on inimesel suured kannatused, suur füüsiline pingutus. Päeval magamine on hea ka juhul kui on hirmunud.

Ei maksa unustada ka liikumist. Samuti peaks vaatama oma tüübile ja eale sobiva liikumise, mis muudab keha kergeks, tugevaks ja liikuvaks. Harjutusi tuleb samuti teha mõõdukalt, liigne pingutus teeb vastupidi keha nõrgaks ja jõuetuks.

Samuti tuleb tähelepanu pöörata seksuaalenergiale meie kehas. Orgasm pole ainus seksi eesmärk.
Armastus on tugevam kui füsioloogia, ei peaks seksima ilma armastuseta. Sügisel on soovituslik tuua ellu rohkem romantikat, küünlad, eelpool mainitud lõhnad. Romantika valmistab keha ette, armastus avab positiivsed kanalid ja hea energia saab siseneda. Hea energiaga vahekorra järel soe ja hea tunne kehas. Kui seda pole ja tunned pigem külma, siis tuleb endaga tegeleda. See on taas põhjus tasakaalutuseks meie kehas. Armastusega seks on väga tugev igal tasandil.

Hea on aegajalt võtta ka massaaže. Massaaž aitab kui oled vähe liikuv, aktiveerib lihaseid, aitab maandada pingeid, ennetada haiguseid.

Oluline on ka vaimne käitumine. Siin on kõige olulisemad neli aspekti – armastus (teistele hea soovimine); kaastunne (soovid, et keegi ei kannataks); rõõm (kui teistel on hea); meelerahu (armastus, kaastunne ja rõõm võrdsel määral kõigi suhtes).
Kasvata oma keha, kõne ja meelt. Oma meelt, mis ilmutab lahkust ilma kahetsuseta. Suhtu teistesse nagu endasse. Elades teadlikult – hoiad kannatused eemal.

Kes alati hoiab kinni tervislikust ja tasakaalustatud toitumisest ja eluviisist, teeb seda õigesti – ei haigestu. Õigesti tähendab mitte liiga palju, mitte liiga vähe ja õigel moel.

Lihtne, mõõdukas tasakaalustatud eluviis on looduse seadus. Selle põhimõtte järgi elades, hakkame ennast kindlasti tundma paremini. Aja jooksul avaldub selline eluviis hea tervisena ning keha ja vaimu tasakaaluna.

Tsering! (Pikka elu!) Tib.k

Kirjutamisel on kasutatud oma teadmisi, õpinguid ja praktikat Tiibeti meditsiini vallas ning samuti  T. Dunkenbergeri „Tiibeti tervendamise käsiraamatut“

error: Content is protected !!